Inglise suvilaaiad on muutunud üha populaarsemaks, kuna inimesed otsivad täiuslikult hooldatud murule ja aedadele jätkusuutlikke alternatiive. See aiastiil ühendab ametlikud inglise aiaideed, nagu sirge joonega istutatud hekid ja karge igihaljas aktsent, koos suvilaaiaga, mis on täis lopsakas, kasutu segu püsililledest, üheaastastest taimedest, roosidest ja lainelistest dekoratiivkõrrelistest.

Inglise suvilaaia kõige ikoonilisem omadus on segapiir. Need on suured peenrad, mis on istutatud üheaastaste, püsilillede, dekoratiivkõrreliste ja põõsaste seguga. Need on võluv organiseeritud kaos, mida võib olla raskem maha tõmmata, kui välja paistab.

“See on peen piir kauni naturalistliku istutamise ja verise segaduse vahel,” ütleb endise 19. aasta territooriumil asuva ikoonilise Briti hotelli Gravetye mõisa peaaednik Tom Coward.thsajandi viktoriaanlik metsiku aia pooldaja William Robinson.

Coward märgib, et metsiku, loomuliku ja planeerimata segapiiri loomise võti on tegelikult plaani olemasolu. Lugege edasi tema ekspertide näpunäiteid inglise aia ideede kunstipäraseks segamiseks suvila stiilis aedade ajatu mitteametlikkusega, et luua hämmastavaid segapiire.

Tom Coward on peaaednik Gravetye mõisas, Briti hotellis, mis asub 19. sajandi metsiku aia pooldaja William Robinsoni endisel territooriumil. Kinnistu koosneb enam kui 1000 aakri suurusest lopsakast aedast Sussexi maapiirkonnas.

1. Planeerige värviskeem

Sa otsid loomuliku värviskeemi illusiooni, ütleb Coward. “Loodus paneb taimi kokku viisil, millest me vaid unistada võime, nii et saate kasutatava värviteooriaga üsna vaba olla.” Ta ütleb, et keskenduge sellele, kuidas värvid kokku lähevad ja kuidas need kontrasteeruvad, ning seejärel valige oma värvikombinatsioon. Seejärel valige taimed, mis sobivad teie valitud värvilahendusega.

Gravetyes paneb Coward siniste ja oranžide õitega taimed kokku, kuna need on vastandid, ja lisab roosasid õisi, et “pisut kokkupõrget tekitada”, ütleb ta. “See on natuke vastuoluline, kuid see on lõbus.” Ta on kasutanud oranži, lilla ja rohelist kolmiklahendust ning analoogseid kollase, oranži ja roosa värvilahendusi.

“Ole seiklushimuline,” ütleb ta. Saate pääseda paljudest värvilahendustest, isegi julgetest, sest üldine roheline taustavärv seob kõik kokku, ütleb Coward.

2. Layer Leaf Textures

Valige erineva lehetekstuuriga taimed. “Tekstuur on tähtsam kui värv, sest mitmesugused tekstuurid toovad piirile liikumistunde, ” ütleb Coward. “Liikumine on segapiiri välimuse jaoks väga oluline.”

Taime tekstuuri määrab selle lehtede suurus. Suurte lehtedega taimed, nagu lambakõrv, mantel või heuchera, lisavad jämedat tekstuuri, samal ajal kui taimed, mille lehed on teravad või kitsad, nagu päevaliiliad, raudrohi ja dekoratiivkõrrelised, lisavad peent tekstuuri. Keskmise suurusega lehtedega taimed, nagu iirised, eufooria ja asalead, lisavad keskmise tekstuuri.

Lehtede tekstuuride segamine annab teie äärisele visuaalsema löögi. Hea tekstuuride segu muudab teie aia hea välja, olenemata sellest, kas see õitseb või mitte, ütleb Coward. Tekstuuri ei ole lihtne mõista ega näha. Coward soovitab teha oma äärisest mustvalge foto, et saaksite lehtede tekstuure paremini näha. Kui te ei näe sellel mustvalgel fotol piisavalt tekstuuri, segage sisse mõned suurema lehesuurusega taimed. “Ärge kartke oma disaini kohandamiseks igal hooajal taimi ümber tõsta,” ütleb ta.

3. Istutage isekülvikud

Üks lihtsamaid viise oma aeda ihaldusväärse metsiku ilme saamiseks on lisada taimi, mis kukuvad maha ja tulevad ise tagasi. Need võivad olla ühe- või mitmeaastased taimed. Mõelge tsinniale, saialillele, kosmosele, käbiõiele, kolumbiinile, moonidele, lupiinile või astritele. “Võite saada isemajandava taimepopulatsiooni, mis toob ametlikku istutusse naturalistliku elemendi,” ütleb Coward. “See metsik aspekt on väga-väga ilus ja üsna oluline, sest see toob aeda ebakorrapärasust.” See tähendab ka teie jaoks veidi vähem tööd, kui lilled ise istutavad.

4. Kaasake põõsad ja puud

Looge põõsaste, puude ja suurte dekoratiivkõrreliste hunnikutega segatud piiril värvide ja tekstuuride taust. “Puidust materjal on nii oluline, ” ütleb Coward. “See annab teile struktuuri kogu aasta jooksul.” Isegi kui midagi muud ei õitse, on põõsad ja puud aia arhitektuuriks.

Coward nimetab neid põõsaid, rohtu ja puid ankurtaimedeks. Gravetyes kasutab ta ankurtaimedena asalead, roosid ja kanarbikud. “Ilma nende taimedeta oleksid piirid tõesti tasased, ” ütleb ta. “Võite öelda, et kui teil pole põõsaid, pole teil aeda.”

5. Asetage välja Tender püsililled

Hoidke oma segalillepeenrad ja äärised lilli täis, pannes hiliskevadel, kui kevadised õitsengud on tuhmunud, aeda täiskasvanud õrnad püsililled. See lisab teie segapiiridele lopsaka ilme, ütleb Coward. Gravetyes panid Coward ja tema kaaskond hiliskevadel välja kaneleid ja salviaid, et täita lüngad segatud piiretes, seejärel võtavad suve keskel või hilissuvel pistikud või jaotused, et järgmisel aastal kasvuhoones talvituda.

Tria Giovan


6. Ära rohi, Edit

Kaaluge iseseisvalt tärkavate taimede jätmist – mõned inimesed võivad neid umbrohtudeks pidada. See on teie aed ja teie kutse. “Mõned nimetavad seda rohimiseks, mina aga toimetamiseks,” ütleb Coward. “Umbrohu ja tagaotsitava vahel on väike piir. Umbrohi on sageli lihtsalt taim vales kohas.

Need vabatahtlikud tsinniad või kirbukad, mis teie rooside keskele ilmusid, võivad lisada metsiku aia esteetikat, seega kaaluge nende sinna jätmist. “Avage end ideele, et igal taimel on oma ilu,” ütleb Coward. Need üllatustaimed võivad lisada metsikut ja juhuslikku esteetikat, mis on klassikalise segapiirde jaoks hädavajalik.

7. Õppige tundma oma aeda

Kui teie aed on uus, leidke enne istutamist aega, et näha, millised taimed kevadel ja suvel esile kerkivad. “Kui teil on uus aed, ärge tehke midagi vähemalt aasta, ” ütleb Coward. “Uurige aeda, vaadake, mida aed teile räägib, ja õppige, mis aias juba on.”

Pöörake tähelepanu ka valgusele, mida teie aed saab, et saaksite õiged taimed õigesse kohta panna. Jälgige pinnase äravoolu. Kui teate istutusruumi, saate teha paremaid otsuseid taimevalikute osas.

„Sa võid tunniga oma aeda pista üheaastaseid taimi ja need näevad kohe imelised välja, kuid sul on pikas perspektiivis parem, kui liigud aeglaselt ja oled kannatlik,” ütleb Coward. “Aed on käimasolev projekt, nii et võtke aega selle parandamiseks.”

8. Õppige eksides

Ärge kartke katsetada uusi taimi ja paigutusi, kui katsetate neid inglise suvilaaiaideid. “Omakske taimi ja nautige neid,” ütleb Coward. “Ärge kartke nendega eksperimenteerida ja mängida.” Nii et proovige seda uut käbiõie sorti, lisage taimede vahetusel saadud tundmatu viinamarjaroos ja visake mõned seemned maasse, et näha, kas need kasvavad.

“Proovige asju ja reageerige neile,” ütleb Coward. “Kui see, mida te tegite või istutasite, näeb hea välja, olete midagi õppinud. Kui aed näeb halvem välja, siis olete teinud vea ja õppinud rohkem.” Lõbutsege ja nautige seda, et aeda saab alati ümber istutada ja uuesti leiutada, nii et pole karta, et see valesti läheb.

“Aed on elusolend, mis on pidevas muutumises. See muutub hooajaga. See muutub koos ilmaga. See muutub koos valgusega. See on elusorganism, kellega me alati suhtleme, nii et nautige lugu, mida taimed teile räägivad.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours