Categories Kuulsuste stiil

põhjused, märgid, toimetulekustrateegiad ekspertide hinnangul


Tõenäoliselt olete viimasel ajal Internetis ringi liikumas kuulnud terminit „ärev kiindumusstiil”, kuid mida see tegelikult tähendab väljaspool sotsiaalmeedia žargooni konteksti? Tehniliselt on ärev kiindumus termin, mida psühholoogid kasutavad, kirjeldamaks viisi, kuidas keegi käitub erinevates suhetes, olgu see siis pere, sõprade või romantiliste partneritega.

Üldiselt on murelik kiindumus see, mida õhutab hüljatud olemise ebakindlus, ütleb Jenni SkylerPhD, sertifitseeritud seksiterapeut, seksuoloog ja direktor Intiimsuse instituut. Murelikult kiindunud inimene võib tunda, et ta “vajab” oma kaaslast, sõpra või pereliiget tavapärasest intensiivsemalt, selgitab Skyler. Selle ühenduse puudumisel tunnevad nad end kontrolli alt väljas ja ebastabiilsena.

Põhimõtteliselt, isegi kui nad on definitsiooni järgi kellegagi turvalises suhtes, ei tunne murelikult kiindunud inimene end kunagi päris mugav seal, kus nad seisavad. Nende jaoks on alati võimalus, et teine ​​inimene võib lahkuda – isegi siis, kui nad seda kõige vähem ootavad.

Ja kuigi keegi ei pruugi tahtlikult olla murelikult kiindunud, võib see siiski suhetes põhjustada palju probleeme, nagu ebaõnne, solvumist ja palju muud, ütleb juhatuse sertifitseeritud seksuoloog. Debra Laino, PhD. Kuid see ei tähenda, et mureliku kiindumusstiili ravimiseks pole võimalusi. See nõuab lihtsalt aega ja kannatlikkust (sellest hiljem).

Ei tea, kas teil (või teie partneril või kellelgi teisel teie elus) võib olla ärev kiindumusstiil? On aeg asendada oma mure teadmistega. Siin on kõik, mida peate armastuse, seksi ja suhete ekspertide sõnul mureliku kiindumuse kohta teadma.

Mis on ärev kiindumusstiil?

Üldiselt iseloomustab ärevat kiindumusstiili hirm olla hüljatud, selgitab Skyler. Sellegipoolest võib selle tavaliselt jagada kahte erinevasse kategooriasse, kuna murelikult kiindunud inimesed kipuvad end väljendama kahel konkreetsel viisil.

  • Murelik ambivalentne: See stiil näeb tavaliselt välja nagu abivajaja ja madala enesehinnanguga inimene, selgitab Laino. “Nad kipuvad olema liigselt keskendunud tagasilükkamisele,” ütleb ta ja kinnitab, et seda tüüpi inimene püüab partneriga veelgi lähedasemaks saada, kui nende ärev kiindumus vallandub.
  • Murelik vältija: Kuna sellise kiindumusstiiliga inimesed kardavad tagasilükkamist, väldivad nad suhtlemist teistega, ütleb Laino. “Nad leiavad, et emotsioonid on üsna rasked. Kuigi nad võivad soovida partnerit, võib nende käitumine öelda vastupidist inimesele, kellega nad koos on, “selgitab ta.

Lühidalt öeldes on mõlemad käitumisviisid ärev kiindumusstiil, mida väljendatakse vastandlikul viisil.

Kuidas tekib ärev kiindumusstiil?

Enamasti tuleneb see õpitud käitumisest, mida olete lapsepõlves näinud või kogenud, ütleb Skyler. Näiteks võisid murelikul ambivalentsel inimesel olla vanemad, kes ei vastanud lapse emotsionaalsetele vajadustele, ütleb Laino. “Mõnikord rahuldati nende vajadused ja mõnikord jäeti need lihtsalt tähelepanuta,” ütleb ta, mis võib lapse jaoks segadusse ajada.

Kui see inimene jõuab täiskasvanuikka (või mis tahes punkti, kus ta hakkab oma suhteid looma), võib see panna ta klammerduma inimeste külge, kellele ta tunneb, et saab loota emotsionaalsele toele, isegi kui nad ei tee seda tahtlikult. Selle eesmärk on rahuldada vajadus, mida nad nooruses ei rahuldanud.

Mureliku vältiva inimese jaoks olid nende vanemad tõenäoliselt kättesaamatud. “Nad said sõnumi, et nende vajadused pole olulised, ja nad lükati tagasi. Nad pidid õppima, kuidas ennast rahustada,“ selgitab Laino.

Lapsepõlves rahuldamata vajaduste tõttu püüab ärevil vältiv inimene muutuda väga enesekindlaks (mis on peaaegu võimatu), teades, et tal on varem olnud võimalus teistest abi või toetuse saamiseks sõltuda. Ükskõik kui sügavalt nad seda ka igatsevad, on nad liiga innukad, et kohe kõik sisse minna, sest nad ei taha, et neid maha jäetaks.

Põhimõtteliselt on teie lapsepõlvekogemustel a suur mõju sellele, kuidas te sidemeid arendate. täiskasvanuna. “Teooria on, et kõik see värk areneb seoses esimeste inimestega, kellega teil oli suhteid, kes on teie hooldajad,” räägib Laino.

Pidage meeles: murelikul kiindumusstiilil on oma spekter. Teie eestkostjad ei pruugi olla kogu aeg täiesti hooletud või täiesti ebajärjekindlad. “See on libisev skaala, ” selgitab Skyler. See tähendab, et murelikul kiindumusel on palju erinevaid märke – see ei ole must ega valge.

Millised on ärevuse tunnused?

Esiteks tea, et põnevus, entusiasm ja närvid uue suhte ajal on erinev ärevast kiindumusest. Suhte alguses on alati väike ärevus, kui mõtlete samaaegselt teise inimesega ja olete põnevil uue armastuse, seksi või intiimsuse väljavaatest.

Kuid see tervislik närvilisus erineb täielikust ärevusest. “Te teate, et see on ärev kiindumus, kui see ärevus on valdav,” ütleb Skyler. See on üks märk, kuid Laino ja Skyleri sõnul saab seda murelikku kiindumust väljendada mitmel viisil.

  • Tunned, nagu tahaksid lähedale jõuda, kuid tõmbad siis järsult eemale. Kuna teie suhted olid lapsepõlves ebajärjekindlad või puudusid, kardate, et kui olete teise inimesega lähedaseks saanud, jätab ta teid maha või tõukab teid eemale. Selle stressiga võitlemiseks tõrjute nad eemale, enne kui neil avaneb võimalus seda teiega teha, isegi kui soovite lähedasemaks saada.
  • Vastupidi, võite vähimagi eraldumise märgi korral tugevamini klammerduda. Kui saate lähedaseks kellegagi, keda kardate sügavalt kaotada, haarate sellest veelgi tugevamalt kinni, kardate, et ta jätab teid maha, ja üritate neid takistada. Sageli võib selline käitumine näida ebakindel ja meeleheitel, justkui ei saaks te ilma nendeta ellu jääda või poleks turvaline.
  • Vajad pidevat kindlustunnet. Kui vaatate sunniviisiliselt oma telefoni veendumaks, et teie partner on teile sõnumi saatnud, kui te ei usu teda, kui nad on selgelt väljendanud, et teid köidab, või kui te ületate piire, vaadates läbi nende telefoni, võib teil olla ärev manustamisstiil.
tekst, logo
  • Teie partnerid ütlevad teile regulaarselt, et ühenduse loomine on keeruline. Ärevalt kiindunud inimestel võib olla raskusi oma tunnetele juurdepääsuga või nende väljendamisega, kui nende vajadusi lapsepõlves regulaarselt eirati. Romantilistes suhetes võib see tunduda suutmatusena partneriga pikaajaliselt suhelda või suhelda, kui palju nad hoolivad.
  • Olete teatud pisiasjade suhtes liiga tundlik. Võib-olla ütles teie partner teile, et on kella üheteistkümne paiku kodus, kuid nad jõudsid tagasi alles kell kolmkümmend üksteist. Kuigi see võib olla tüütu, ei õigusta see tõenäoliselt vaidlust (olenevalt asjaoludest muidugi). Murelikult kiindunud inimene võib iga minuti pärast, kui tema partner õigel ajal koju ei jõua, pidevalt helistada, kõik sellepärast, et ta on ilma selle kohalolekuta ebakindel. Nad võivad isegi viha väljendada, kui partner lõpuks koju jõuab.

Kuidas näeb välja ärev kiindumus suhetes ja kohtamas?

Kui suhetes on märke ärevast seotusest, on tõenäoline, et see side kannatab mõnel erineval viisil. (Kuid pidage meeles, et murelik kiindumus on spekter ja see, et see on teie suhtes olemas, ei tähenda, et see on hukule määratud.)

Esiteks on tõenäoliselt kehvad suhtlusprobleemid, ütleb Laino. Näiteks kui tõmbate oma partnerit lähemale, kuid ta ei saa aru, miks (võib-olla kinnitasid nad lihtsalt oma armastust teie vastu), võib teil olla raskusi väljendada, miks te seda lisalähedust vajate.

“Ärevalt seotud suhe ei loo vastastikuse sõltuvuse dünaamikat, mis on tervislik, vaid pigem kaassõltuvust,” ütleb Skyler. See kujutab endast ebaõiglast koormust: “Teine inimene peab alati olema toeks ja siis pole selle inimese jaoks aega üksi olla,” selgitab Skyler.

Ja vastupidi, kui te eemale tõmbute, võib partneri jaoks olla murettekitav, et te ei saa teoreetiliselt temaga ühendust, isegi kui nad teavad, et te seda soovite. Need suhtlusprobleemid võivad põhjustada süüdistamist, ütleb Laino, näiteks murelikult kiindunud inimene, kes väidab, et tema partner “teeb ​​liiga palju”. Või pigem “ei tee piisavalt”, olenevalt sellest, kas murelikult kiindunud on vältiv või ambivalentne.

Murelikult kiindunud inimene võib samuti suhete üle mõtiskleda, selgitab Skyler. “Seal on paranoia, mis on alati olemas,” ütleb Skyler. Nad ei usu kunagi täielikult, et neid armastatakse, olenemata sellest, mida nende partner väljendab – mis väljendub soovis üksi olla või selles, et nad ei tunne end kunagi täiesti mugavalt suhetes, millesse nad lubavad.

Suhe püsimajäämiseks peab olema loomupärane usaldus, et inimene armastab sind isegi siis, kui ta pole füüsiliselt kohal, või loomupärane usaldus, et ta armastab sind isegi siis, kui ta pole emotsionaalselt kohal, näiteks pärast tüli. “ütleb Skyler.

Oh, ja teadmiseks: teie kiindumusstiil mõjutab vaidlusi teie partneriga järgmiselt:

eelvaade, kuidas teie aju ja kiindumusstiil mõjutavad teie võitlusi oma partneriga

Lõppkokkuvõttes, kui paarid ei suuda püsivate ärevate kiindumusprobleemidega toime tulla, võib see põhjustada õnnetust, pahameelt ja lõpuks lahkuminekut, ütleb Laino.

Millised on muud kinnitusstiilid?

Ärev kiindumus on osa suuremast kategooriate komplektist – nn kinnitusstiilid— mille eesmärk on iseloomustada, kuidas inimesed suhteid loovad. Kaasaegse psühholoogia kolm peamist kategooriat on: turvaline kiindumus, murelik kiindumus (mis jaguneb vältivaks ja ambivalentseks klassifikatsiooniks) ja organiseerimata kiindumus.

Nagu murelik kiindumus, on ka ülejäänud kaks kiindumusstiili seotud sellega, kuidas inimese vajadusi nooruses rahuldati. Turvaline kiindumus on “ideaalne” stiil, mille “eesmärk” on turvaliselt kiindunud täiskasvanu, ütleb Laino. Tavaliselt on turvaliselt seotud inimestel tugev enesetunne, nad tunnevad end stabiilselt, säilitavad terved piirid ja arendavad suhteid, mis põhinevad suhtlemisel, vastastikusel usaldusel ning võimel jagada emotsioone ja vajadusi, selgitab ta.

Organiseerimata kiindumuse korral tunneb enamik inimesi, et nad ei vääri armastust, mis tuleneb tavaliselt mineviku hirmust, traumast, kaootilisest kasvatusest või isegi hooldajate või usaldusväärsete isikute väärkohtlemisest, ütleb Laino. Täiskasvanueas ei tea see inimene tõenäoliselt üldse, kuidas teise inimesega ühendust luua, isegi kui nad seda võiksid tahta, sest nad usuvad oma olemuselt, et pole ühendust väärt.

Kuidas ravida ärevat kiindumusstiili?

Kui olete tuvastanud endas või partneris, pereliikmes või sõbras ärevust tekitavat kiindumuskäitumist, ärge muretsege – kuigi see kontseptsioon võib tunduda üle jõu käiv. Skyleri sõnul on viise, kuidas aidata oma sisemist last tervendada ja ravida oma ärevat kiindumusstiili.

  • Teadlikkus on kõik. Nagu olete ilmselt varem kuulnud, on esimene samm mis tahes probleemi lahendamisel selle olemasolu tunnistamine. Juba ainuüksi teadlikum, et teil on ärevil kiindumusstiil, aitab teil tuvastada, millal teid võidakse suhetes vallandada, ja see aitab teil seda teisele inimesele mitte avaldada.
  • Kaaluge teraapiasse minekut. Kui olete selle jaoks valmis, võib teraapia olla tõesti abiks haavatud sisemise lapse tervendamisel, mis paneb teid rakendama ärevat kiindumusstiili. Samuti võib see aidata teil õppida, kuidas oma vajadusi oma partneriga paremini teavitada, et ta vähemalt teaks, kust teie ebakindlus pärineb, mis on parem kui pimedusse jätmine.
  • Olge armastavas ja turvalises suhtes. See võib tunduda vastuoluline, kuid mõnikord piisab kiindumusprobleemide lahendamiseks lihtsalt suhtest, kus teie partner armastab ja paneb teid end kindlalt tundma. Selle stsenaariumi korral näidatakse teile, et terve suhe on võimalik, mis aitab teil oma hirmudest üle saada. (Pidage siiski meeles, et teie partner ei pea teie probleeme lahendama.)

Rohkem ressursse tervete suhete loomiseks…

Lõpetage müra ja hankige praktilisi, asjatundlikke nõuandeid, kodust treeningut, lihtsat toitumist ja rohkem otse oma postkasti. Liituge NAISTE TERVISE UUDISKIRJAGA

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga