New York
CNN

United Airlinesi edasi-tagasi pilet Denverist Dallasesse märtsi lõpus on reklaamitud hinnaga 91 dollarit. Kuid ühe pagasi registreerimine lennujaamas mõlemas suunas maksab lisatasu 80 dollarit – peaaegu sama palju kui lend.

Registreeritud pagasi tasud on saavutamas rekordkõrgust, kuna lennufirmad tõusevad. Lennufirmade eksperdid väidavad, et pagasitasud on lennufirmadele tulus tulu ja viis maksude pealt kokku hoida.

Eelmisel nädalal teatas American Airlines, et tõstab pagasi tasusid 5 dollari võrra. American nõuab klientidelt, kes ei maksa esmalt veebis ettemaksu, 40 dollarit ja 35 dollarit, kui nad seda teevad. United, JetBlue ja Alaska Airlines on sel aastal teatanud ka tasude tõstmisest. (Southwest on ainus lennufirma, mis ei võta äraantava pagasi eest tasu. Delta küsib esimese registreeritud pagasi eest 30 dollarit, kuid pole hindu tõstnud alates 2018. aastast.)

REKLAAM

Pagasi tasud tunduvad nagu need on olnud igavesti, kuid need on suhteliselt uus nähtus. 2008. aastal sai American esimesest suuremast USA lennufirmast, mis nõudis klientidelt koti kontrollimise eest tasu, kehtestades 15 dollari suuruse tasu. Lennufirmad nõuavad lisatasu ka kottide eest, mis kaaluvad üle teatud läve, sageli 50 naela.

Õhuvaates asub Walt Disney Worldi ikooniline Tuhkatriinu loss 8. veebruaril 2023 Floridas Orlandos teemapargi territooriumil.
SEOTUD ARTIKKEL
Rikkad kärbivad järjekorda lennujaamas, Disney Worldis ja suusakuurortides
Eraldi kottide eest tasu võtmine ehk „eraldamine” on viis, kuidas maksude kokkuhoiu eesmärgil osa hinnast välja viia baaspileti hinnast. ütles Gary Leff, lennutööstuse ekspert ja reisiveebi View from the Wing asutaja.

Sisemaistele lennupiletitele kohaldatakse 7,5% föderaalset aktsiisimaksu, kuid see maks ei kehti lennufirma tasudele. Seega saab lennufirma säästa 75 miljonit dollarit maksulõivude arvelt oma 1 miljardi dollari suuruse tulu pealt riigisiseste registreeritud pagasi tasude pealt.

Pagasitasud on ka lennufirmade jaoks tohutu tuluallikas. Transpordiministeeriumi andmetel kogusid lennufirmad transpordiministeeriumi andmetel 2022. aastal, mille kohta andmed on saadaval, 6,8 miljardit dollarit pagasitasu. See arv kasvas 2019. aasta pandeemiaeelsest tasemest 17% ja kümne aasta tagusega võrreldes kaks korda.

Pagasitasud moodustavad üha suurema osa lennufirmade tegevustulust. Ühe uuringu kohaselt moodustasid 2020. aastal pagasitasud 4% suuremate lennufirmade tuludest ja 21% üliodavate lennufirmade nagu Spirit ja Frontier tuludest.

Pagasitasud annavad ka lennufirmadele võimaluse kehtestada oma kasumlike ühise kaubamärgiga krediitkaartide jaoks soodustusi, näiteks Delta SkyMiles American Expressi kaarti, mis võimaldab klientidel oma esimest kotti tasuta kontrollida.

Lennufirmade ühise kaubamärgiga krediitkaardid on lennufirmade peamine tuluallikas, mille müügikäive eelmisel aastal oli 25 miljardit dollarit.

“Lennufirmad tõstavad pagasitasusid osaliselt kõrgemate tööjõukulude tõttu ja osaliselt seetõttu, et nad tahavad – ja saavad,” ütles reisitööstuse ettevõtte Atmosphere Research Groupi president Henry Harteveldt. “Reisijatele ei meeldi maksta äraantava pagasi eest, kuid üldiselt nad ei vaheta lennufirmat registreeritud pagasi tasu üle.”

Sooduspakkujate kasv
Pagasitasud algasid esmalt lennundussektori väljakutsete ja odavlennufirmade kasvu tõttu.

Lennufirmad omistasid 2008. aastal pagasi tasude kehtestamise tollal rekordilistele kütusehindadele. Toornafta hind tõusis vaid viie aastaga peaaegu viis korda, 2003. aasta 27 dollarilt barreli eest 2008. aastal 127 dollarile.

“See oli raske tuluperiood ja kulud kasvasid,” ütles Florida Daytona Beachi Embry-Riddle’i lennundusülikooli lennufirmade turunduse professor Blaise Waguespack. Pärast 11. septembri rünnakuid lendas vähem inimesi ja ka suur majanduslangus võttis oma osa.

“See oli üks neist asjadest, mis tuli meelde alles pärast 11. septembrit ja majanduse rasket taastumisperioodi,” ütles ta.

Pärast uute pagasitasude kehtestamist teatasid lennufirmad pagasitasu tulude seitsmekordsest kasvust – 464 miljonilt dollarilt 2007. aastal 3,4 miljardile dollarile 2010. aastal.

American Airlinesi lennuk Airbus A319 tõuseb 11. jaanuaril 2023 Virginia osariigis Arlingtonis Ronald Reagani Washingtoni riikliku lennujaama lennujuhtimistornist mööda. USA föderaalne lennuamet teatas kolmapäeval, et tavapärane lennutegevus taastub järk-järgult kogu riigis pärast seda. öine süsteemikatkestus, mis maandus väljumise. (Foto SAUL LOEB / AFP) (Foto SAUL LOEB/AFP Getty Images kaudu)
SEOTUD ARTIKKEL
Miks AI ei saa lennujuhte asendada?
Pagasitasude kehtestamine oli ka vastus odavlennufirmade, nagu Spirit Ameerika Ühendriikides ja Ryanair Euroopas, tõusule.

Need nn ülimadalad lennufirmad hakkasid pakkuma madalaid baaspileteid ja võtsid seejärel lisatasu kõige muu, sealhulgas Spiriti puhul käsipagasi eest.

Suuremad lennufirmad vastasid, võttes kasutusele nende madalate piletihindade oma versioonid, mida nimetatakse „põhisäästlikuks”, ja eraldades oma teenused eraldi tasudega, nagu äraantav pagas, jalaruumiga istmed ja muud mugavused.

Covid-19 pandeemia ajal tühistas enamik lennufirmasid muutmistasud, kuna uskusid, et inimesed ei broneeri lende, kui neil on endiselt muutumatu ja tagastamatu piletihind ajal, mil nad ei olnud lendamise suhtes kindlad. Kuid lennufirmad hoidsid pagasitasud paigal ja isegi tõstsid neid, et korvata vahetustasudest saamata jäänud tulu.

Hiljuti teatasid lennufirmad, et tõstsid suuremate kulude hüvitamiseks pagasitasusid. Pilootide ja teiste töötajate uued lepingud on hõlmanud kahekohalise palgatõusu ning lennukikütuse hinnad on aasta algusest tõusnud enam kui 10%.

Kas keelata tasud?
Pagasi, istmete broneerimise ja muud tasud muudavad klientide jaoks lendude võrdlemise ja odavaima piletihinna leidmise keeruliseks.

See on võimaldanud lennufirmadel tulusid suurendada, langetades samal ajal põhilennupiletite hinda.

Pärast pagasitasude kehtestamist langesid baaslennupiletid umbes 7 dollari võrra, kuid reisi täishind (baaslennupilet pluss pagasitasu) üldiselt tõusis, selgus 2015. aasta uuringust.

Kotitasud on olnud poliitiline poksikott. 2011. aastal tegi endine senaator Mary Landrieu ettepaneku keelata lennufirmadel tasu võtmine esimese äraantava pagasi eest, kuid arve kukkus läbi.

Lennufirma Air Albania lennuk Airbus A319-100 saabub Albaaniasse Tirana rahvusvahelisse lennujaama 1. aprillil 2020. REUTERS/Florion Goga
SEOTUD ARTIKKEL
Maailma väikseimad lennufirmad
Kuid kotitasude kaotamine võib ekspertide sõnul tagasilööki anda. Kui pagasitasud lõppeksid, tõstaksid suuremad lennufirmad tõenäoliselt lennupiletite ja muude teenuste hindu.

“See õõnestab selliste üliodavate lennufirmade ärimudelit nagu Spirit ja Frontier, mis aitavad hoida suuremate lennuettevõtjate lennupiletite hindu kontrolli all,” ütles Leff.

Transpordiamet tegi eelmisel aastal ettepaneku kehtestada eeskiri, mis kohustab lennufirmasid esmakordsel lennupileti kuvamisel avalikustama pagasi, piletivahetuste ja perekohtade tasu, mis võimaldab klientidel hindu hõlpsamini võrrelda.

“See uus väljapakutud reegel nõuaks, et lennufirmad oleksid klientidele nende poolt võetavate tasude osas läbipaistvad, mis aitab reisijatel teha teadlikke otsuseid ja säästa raha,” ütles transpordiminister Pete Buttigieg.

Kuid Leff ütles, et see plaan on väike samm. Selle asemel tuleks kõrvaltasusid maksustada lennupiletite maksumääraga.

“Me peaksime lõpetama lennupiletite ja tasude erineva maksustamise, et valitsuse poliitika vähemalt ei soodustaks tasude levikut,” ütles Leff.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours