Categories Kuulsuste stiil

USA mees, kes protestis Putini-stiilis Georgia seaduse vastu, jättis politsei haavata


Gruusias Lõuna-Kaukaasia riigis ägedate meeleavalduste ajal vahistatud Ameerika kodanik teatas Newsweek et tema ja teised marssivad takistamaks riigi Venemaaga ühinenud valitsust “autoritearsusele ust avamast”.

Los Angelesest pärit 29-aastane Patrick Hernandez-Ball, kes on juba mitu aastat elanud Gruusias ja peab riiki “teiseks koduks”, rääkis oma vägivaldsest vahistamisest riigi julgeolekujõudude poolt selle nädala alguses.

“Ameeriklasena usun ma sõnavabadusse, kogunemisvabadusse ja ajakirjandusvabadusse,” ütles Hernandez-Ball vahetult pärast pealinnas Thbilisis toimunud kahepäevasest kinnipidamisest vabastamist. “Arvasin, et pean ajaloos oma osa täitma, võib öelda, ja rahumeelselt protestima, kuni meil selleks võimalus on.”

Gruusias on mitu nädalat kestnud massimeeleavaldused, kus meeleavaldajad on marssinud seaduste vastu, mis nõuavad, et kõik organisatsioonid, kes saavad rohkem kui 20 protsenti oma rahalistest vahenditest välismaalt, registreeriksid end “välismõju agentidena”, vastasel juhul ähvardavad nad trahvi.

Meeleavaldajad marsivad Thbilisi Gruusia parlamendi juurde
Meeleavaldaja lehvitab Gruusia lippu 14. mail 2024 Thbilisis vastuolulise välisagendi seaduseelnõu vastase meeleavalduse ajal. Patrick Hernandez-Ball ja veel üks ameeriklane arreteeriti eelnõu vastaste protestide käigus. GIORGI ARJEVANIDZE / AFP Getty Images kaudu

Gruusia valitsus üritas seadust esmakordselt vastu võtta 2023. aasta märtsis, kuid võttis pärast suuri avalikke proteste ettepaneku tagasi.

Valitsus ütleb, et seadusandlust on vaja pahatahtliku välismõjuga võitlemiseks. Vastaste sõnul on eelnõu inspireeritud Venemaa meetmest, mis on aidanud Kremlil siseriiklikke eriarvamusi lämmatada.

Nende sõnul võimaldaks selle vastuvõtmine Gruusia valitsusel opositsiooni kriminaliseerida ja kodanikuühiskonda koperdada. USA ja Euroopa Liidu ametnikud on hoiatanud, et “Venemaa seadus”, nagu meeleavaldajad seda on nimetanud, õõnestab Thbilisi pikaajalisi NATO- ja EL-i liikmelisuse ambitsioone.

“löömine” ja “hirmutamine”

Gruusia siseministeerium teatas, et esmaspäeval vahistati kaks ameeriklast, kes “eirasid politsei seaduslikku palvet” ja “rikkusid avalikku korda, osutasid vastupanu ja solvasid korrakaitsjaid”.

Hernandez-Ball ütles, et liitus meeleavaldusega hilisõhtul koos Gruusia sõpradega.

“Sel hetkel üritas valitsus vist proteste hajutada ja meid suleti parlamendi taga asuvasse piirkonda ja suunati tänavale,” ütles ta.

“Ma läksin oma sõpradest lahku,” lisas ta. “Mind suruti väikesesse kohta ja siis haaras politsei mind joone tagant kinni ja tõmbas mind kinni võtma.

“Sel ajal, kui nad minuga politseikaubikusse kõndisid, ründasid nad mind ja peksid mind mitmel viisil. Mu riided on rebenenud, riietel on saapajäljed, mul on plekid, sinikad ja vigastused. mu kehal ja näol.”

Hernandez-Ball ütles, et tema mobiiltelefon konfiskeeriti ja ta viidi politseijaoskonda vahi alla võtmiseks. Seal ütles ta, et sattus teise ameeriklasse, kes arreteeriti protestide ajal.

Gruusia protestija vahistati parlamendi ees
Politsei hoiab 14. mail 2024 Gruusias Thbilisis meeleavaldajat Gruusia parlamendihoone ees protesti ajal välisagendi seaduse vastu. Ameeriklane Patrick Hernandez-Ball ütles Newsweekile, et ta sai peksa… Nicolo Vincenzo Malvestuto / Getty Images

“Nad tahtsid, et annaksin juhtunu kohta mõnele asjale allkirja,” meenutas ta politseid. “Nad hirmutasid mind. Ma arvan, et alguses arvasid nad, et olen grusiin ja ma valetasin neile, kuna mul polnud passi ega isikutunnistust. Ma väitsin, et olen ameeriklane ja tahan advokaati. hunnik hirmutamist, kirjutasid nad protokolli ja ma keeldusin sellele alla kirjutamast.

Pärast teise rajatisse kolimist ütles Hernandez-Ball, et tema olukord paranes.

«Olin seal kaks päeva,» ütles ta. “Mul polnud sellega probleeme. Nad olid väga lugupidavad, professionaalsed, ma sain süüa, mul oli öömaja. Ja ma sain oma advokaadid, kes aitasid mind kõigega, mida vajasin.”

Tal oli võimalik saada ka hoolduspakette ja kohtuda USA saatkonna ametnikega.

Newsweek on võtnud kommentaari palumiseks e-posti teel ühendust Gruusia siseministeeriumiga.

Võistlus Thbilisis

Hernandez-Ball ootab nüüd oma kohtukuupäeva, ehkki keeldus juriidilistel põhjustel jagamast, milliseid süüdistusi teda ähvardab.

Vahepeal seisavad grusiinid silmitsi ülesmäge võitlusega, et välisagendi seaduseelnõu alistada. Parlament, kus domineerib valitsuspartei Georgian Dream, kiitis teisipäeval seaduseelnõu heaks 84 poolt- ja 30 vastuhäälega, kusjuures saalis puhkesid valitsuse ja opositsiooni seadusandjate vahel kaklused.

Gruusia president Salome Zourabitšvili on öelnud, et paneb seadusele veto, kuid see lükkab selle vastuvõtmise vaid umbes kahe nädala võrra edasi. Opositsiooniliidrid on öelnud, et jätkavad proteste vaatamata sellele, kui üks pilk on suunatud oktoobris toimuvatele valimistele, mis loodavad lubada neil Gruusia unistust vallandada.

Lääne ametnikud on olnud Georgian Dreami autoritaarse pöördepunkti suhtes sügavalt kriitilised. Välisministeeriumi pressiesindaja asetäitja Vedant Patel ütles teisipäeval ajakirjanikele, et välisagendi seadus ei ole kooskõlas Gruusia seatud eesmärkidega liituda nii NATO kui ka ELiga.

“Meie seisukoht on, et Gruusia valitsus peab oma kurssi muutma,” lisas Patel.

Grusiinid protestivad Thbilisis välisagentide seaduse vastu
Gruusia üliõpilased korraldavad 13. mail 2024 Thbilisis marssi, et protesteerida välisagendi seaduseelnõu vastu. Pärast seda, kui parlament teisipäeval seadusandluse vastu võttis, pidurdab politsei meeleavaldusi. GIORGI ARJEVANIDZE / AFP Getty Images kaudu

Hernandez-Ball ütles, et ameeriklased peavad pöörama tähelepanu stseenidele Thbilisis ning “peaksid hoolima vabadusest ja demokraatiast kogu maailmas”. Ta ennustas, et läänemeelsed grusiinid ei lähe vaikselt öösse.

“Vabaduse ja demokraatia väärtused on inimeste sees olemas, kui kõnnite tänaval, kui olete mõnes kohalikus baaris või mõnel kohalikul meeleavaldusel,” ütles ta. «Siinsed inimesed usuvad sõnavabadusse ja demokraatiasse.

“Seega olenemata sellest, kuidas nad sellesse isiklikult suhtuvad, kas nad usuvad, et nad “võidavad” või mitte, on nad kohal, sest see on nende kohus. Ja grusiinid on uhke rahvas.”

Hernandez-Ball lisas, et tema vahistamine ei tohiks hajutada tähelepanu kümnetelt grusiinidelt, keda on viimastel nädalatel kinni peetud ja teisi rünnatud, sealhulgas opositsiooniliidreid.

“Me peame mõtlema teistele siinsetele grusiinidele, kes on juba kuu aega võidelnud ja jätkavad võitlust,” ütles ta. “Oluline on neid meeles pidada ja teha kõik, et neid toetada.”